Jak pozować, zachowywać się na sesji rodzinnej

Jak pozować na sesji rodzinnej? Ja nie potrafię! Jak mam się w ogóle zachowywać- możesz mieć takie myśli przed umówieniem sesji. I tutaj mam dla Ciebie dobrą wiadomość – wcale nie musisz potrafić pozować :). Poniżej przekażę Ci kilka wskazówek na temat tego czego możesz się spodziewać na sesji ze mną :)

O co chodzi w tej naturalnej sesji rodzinnej – lifestyle?

Gzie wykonujemy taką sesję?

Sesję rodzinną możemy wykonać zarówno w Waszym domu jak i w wynajętym studio (możesz zobaczyć je tutaj – studio fotograficzne w domowym stylu) oraz w plenerze :).

Na czym polega sesja naturalna – dlaczego emocje są tak ważne?

W naturalnej sesji chodzi przede wszystkim o zatrzymanie emocji. Waszego rodzinnego czasu. Zdjęcia typowo pozowane, na tle czy np. w nienaturalnych strojach (bajkowych sukniach itp.) są często dokładnie ustawiane i może w nich brakować tego „czegoś” czym są właśnie emocje. Emocje na zdjęciach i emocje podczas ich oglądania ;). Dlaczego te emocje są tak ważne? Ponieważ to je zapamiętujecie, to one Was poruszają, to one towarzyszą nam każdego dnia – my cali jesteśmy emocjami – wzruszamy się, cieszymy, smucimy, denerwujemy ;).

Co robić podczas takiej sesji, jak się zachować?

To, że sesja jest naturalna nie znaczy, że zostawiam Was samym sobie :). Proponuję Wam zawsze kilka zdjęć bardziej ustawianych podczas których np. patrzycie w obiektyw – takich do ramki ;). Ustawiam Was pod kątem tła czy światła oraz korzystniejszej pozycji ciała. Podsuwam Wam pomysły na aktywności z dziećmi – dotyczy to zarówno noworodków czy niemowląt jak i starszaków przed sesją jak i w trakcie. Dużo bowiem zależy od tego jak czują się dzieci w danym momencie i czego potrzebują :). Jest dużo przytulania, buziaków i zabawy :).

Dzieci podczas naturalnej sesji rodzinnej

Dzieci mają duży wpływ na przebieg sesji i to pod nie planujemy zdjęcia :). Są dzieci, które są spokojniejsze i potrzebują więcej czasu na otwarcie się i są takie, które szybko narzucają tempo sesji ;). Jedno i drugie jest ok :). Zadaniem rodzica jest zaakceptowanie, zachowanie spokoju i dobrego nastroju oraz zaproponowanie zabaw, które lubią dzieci :). Na sesjach ze mną możecie być pewni, że będę cierpliwa – jestem mamą, wiem, że dzieci mają swoje prawa, sesja to Wasz wspólny czas i wykorzystamy go jak najlepiej. Proponuję zabawy, zagaduję, czasem nawet śpiewam ;).

Nie upominajcie dzieci, nie krzyczcie na nie – przekierujcie ich energię na dobrą zabawę z Wami a ja będę łapać Wasze wspólne chwile :).

Jakie zdjęcia wykonuję podczas takiej sesji?

Wykonuję zarówno zdjęcia całej rodziny razem jak i zdjęcia dziecka/dzieci z samą mamą, z samym tatą, samych dzieci/dziecka. Zdjęcia zawsze przekazuję Wam do wyboru więc to wy decydujecie, które są Waszymi ulubionymi :)

Jak się ubrać?

Naturalna sesja więc naturalny ubiór :). Ubierasz się w swoim stylu – tak jak lubisz, jak Ci wygodnie. Zawsze polecam uniwersalne, stonowane kolory i wzory, tak, żeby ubrania nie odwracały od Was uwagi.

Powinno być Wam przede wszystkim wygodne bo od tego zależy Wasz komfort. Dla dzieci wybierz ubrania bez postaci z bajek i bez jaskrawych, neonowych kolorów. Niech ubranie nie odwraca od Was uwagi.

Rodzicom również proponuję stonowane kolory zamiast jaskrawych (biel, beże, szarości, kolory pastelowe, ziemi itp.) i gładkie materiały lub wzory (lepiej jednak unikać pasków, napisów – chyba, że mają konkretny cel). Jeżeli Wasze ubrania będą spójne kolorystycznie to świetnie! Są to jednak propozycje – przede wszystkim ma być Wam wygodnie i ma to być Wasz styl. Możecie przygotować kilka stylizacji – chętnie pomogę Wam w wyborze.

W przypadku ciemniejszych pomieszczeń zalecam jasne ubrania, jasną pościel czy narzutę na łóżko – lepiej odbijają światło.

Proponuję również żebyście byli boso – bez skarpetek czy kapci. Jeżeli wolicie jednak skarpetki to niech będą one w neutralnym lub dopasowanym do stroju kolorze.

Jak przygotować mieszkanie do naturalnej sesji rodzinnej?

Nie przejmuj się i nie przygotowuj mieszkania jak do testu białej rękawiczki ;). Ogarnij jedynie otoczenie tak, żeby zbędne rzeczy nie wchodziły w kadr (porozrzucane ubrania, naczynia w zlewie, kable, suszarka do ubrań – można ją przestawić). Zawsze możemy przestawić lub pochować jakieś rzeczy w trakcie.

Przy sesjach w domu ważne jest światło dlatego zdjęcia wykonuję w miejscach gdzie jest go najwięcej. Zdarza się, że mówicie, że Wasze mieszkanie jest ciemne ale spokojnie – na pewno znajdę na to sposób. Czasem być może trzeba będzie przesunąć jakiś mniejszy mebel ale damy radę! W miarę możliwości chętnie uwiecznię też elementy i detale z pokoiku lub kącika dziecka.

Dlaczego sesja naturalna jest dla Ciebie najlepsza?

Naturalna sesja jest dla Ciebie najlepsza, bo nie musisz się nią stresować :). Jesteś ze swoimi najbliższymi, spędzasz czas na tym co lubisz – na przytulaniu się, na byciu blisko, na zabawie :). Potem te emocje oglądasz na zdjęciach…a z czasem nabierają one coraz większej wartości – dzieci rosną a Ty widzisz Was razem na zdjęciach kiedy się przytulacie, śmiejecie do siebie…Czy może być coś piękniejszego dla dorosłego już dziecka kiedy zobaczy się na zdjęciach z mamą i tatą podczas wspólnej zabawy, śmiejących się do siebie i przytulających?