Ile kosztuje sesja – z czego wynika cena sesji u fotografa

Ile kosztuje sesja u fotografa? To zawsze zależy od rodzaju sesji, wybranego pakietu czy lokalizacji.

Dla niewtajemniczonych sesja może wyglądać w ten sposób – fotograf przyjedzie, „popstryka” godzinkę, dwie i zgarnia kilka stówek ;). W rzeczywistości wygląda to jednak inaczej.

Z czego wynika więc cena sesji?

Przybliżę Ci jak mniej więcej wygląda moja praca, czego w niej używam i z czego wynika cennik.

Sprzęt fotograficzny

Bez tego jest ciężko ;). Fotografuję pełnoklatkowymi aparatami – tak, w liczbie mnogiej, ponieważ nie korzystam tylko z jednego. Dlaczego? Ze względu na bezpieczeństwo Twoich zdjęć – co w przypadku gdyby podczas ważnej, niepowtarzalnej uroczystości jak chrzest, ślub itp. zepsuł się aparat? Ja mam drugi więc na pewno wykonam zlecenie :). Poza tym dwa aparaty to możliwość skorzystania z dwóch różnych obiektywów, które dają inny kat widzenia – nie muszę ich zmieniać bo korzystam z dwóch aparatów, które mam na szelkach fotograficznych :).

Karty pamięci – w każdym aparacie mam po dwie karty pamięci z jednoczesnym zapisem – co to znaczy? W tym samym momencie na dwóch kartach zapisują się te same zdjęcia – dzięki temu nawet gdyby nastąpiła awaria jednej z kart (choć są pancerne!) to Twoje zdjęcia zapisują się też na drugiej :).

Oprócz tego są jeszcze lampy błyskowe, zestawy akumulatorów do aparatów i lamp.

Koszt wysokojakościowych aparatów i jasnych obiektywów, akumulatorów, lamp błyskowych to często kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dyski, serwer NAS do zabezpieczenia zdjęć

Po sesji zgrywam zdjęcia na dyski i tworzę kilka kopii zapasowych. Dzięki temu Twoje zdjęcia są bezpieczne i nie ulegną przypadkowemu skasowaniu czy nie znikną jeżeli uszkodzi się jeden z dysków – dzięki temu, że korzystam z serwera NAS.

Programy do edycji, monitor i program do przesyłania zdjęć rodzinom

Po zgraniu zdjęć poddaje je selekcji i obróbce – jest to wielogodzinny proces – trwa dłużej niż sesja :). Korzystam przy tym z płatnych programów. Zdjęcia obrabiam na monitorze graficznym, który reguarnie kalibruję dzięki czemu wiernie oddaje kolory. Kiedy zdjęcia są już po obróbce eksportuje je i przekazuję Wam za pomocą galerii zdjęć – za którą również płacę ;). Dzięki niej macie możliwość dokonywania wyboru Waszych ulubionych zdjęć.

Zamawianie i przesyłanie odbitek

Kiedy wybierzecie już swoje ulubione zdjęcia i przekażę Wam je w formie cyfrowej to zamawiam dla Was odbitki. W każdym pakiecie macie je w cenie sesji. Korzystam przy tym z wysokojakościowego laboratorium dla fotografów. Nie drukuję więc ich w domu sama – kupuję je u zewnętrznego dostawcy i opłacam koszt wysyłki do mnie.

Pakowanie odbitek

Kiedy odbitki są już u mnie starannie je dla Was pakuje w specjalnie kupione dla Was pudełka, ozdabiam wstążkami itp., ponieważ Wasz zdjęcia zasługują na piękną oprawę :). Do tego dochodzi koszt foliopaków lub kopert, folii bąbelkowej itp.

Opłaty związane z prowadzeniem firmy

Prowadząc legalnie firmę ponoszę związane z tym opłaty -zus, podatki, księgowość itp.

To więc nie tylko godzinka zdjęć…

Podsumowując – z czego wynika cena sesji? Składa się na nią: koszt sprzętu fotograficznego i jego amortyzacji, dysków, programów do obróbki i przesyłania zdjęć, odbitek, wysyłek, opakowań oraz kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Poza tym to czas sesji, dojazdu, czas korespondencji z rodzinami, czas obróbki zdjęć, czas i koszt szkoleń oraz doświadczenie.