Pomysły na zdjęcia niemowlaka, które zrobisz w domu co miesiąc

Pierwszy rok życia dziecka to czas ogromnych zmian zarówno w jego wyglądzie jak i rozwoju :). Po latach nawet ciężko w to uwierzyć dopóki nie przypomnisz sobie oglądając zdjęcia – moje dziecko naprawdę było tak maleńkie? ;)

Jednym z pomysłów na „zatrzymanie” tego pędzącego czasu (oprócz oczywiście naturalnej sesji noworodkowej podczas której wykonuję bliskie, rodzinne kadry) jest comiesięczna dokumentacja, w postaci zdjęć, które możesz wykonać samodzielnie w domu.

Dlaczego warto robić niemowlakowi zdjęcia co miesiąc?

Zmiany, zmiany, zmiany ;)

Nasza pamięć bywa ulotna ;) a pierwszy rok życia maluszka to naprawdę rewolucja! Nie tylko w życiu rodziny ;) ale też w wyglądzie i rozwoju Twojego dziecka. Z maleńkiego okruszka z podkurczonymi nóżkami, na koniec pierwszego roku życia wyrósł już całkiem sprawnie poruszający się, zarażający uśmiechem bobas :)

Podczas wykonywania zdjęć pamiętaj też o detalach – maleńkich stópkach, raczkach – dla porównania może je trzymać w swoich dłoniach – po czasie zobaczysz jak rosną :)

Pamiątka i prezent dla bliskich

Dziadkowie, bliscy oszaleją z radości jak co miesiąc będziesz przesyłała im takie zdjęcia lub w ramach niespodzianki podarujesz im po roku piękny album dokumentujący te ogromne zmiany :). Z sesji wykonywanej w każdym miesiącu może uda Ci się złapać po kilka udanych zdjęć :)

Wydruki

Takie zdjęcia, czy album z całego roku to piękna pamiątka dla Was – rodziców. Zdjęcia z poszczególnych miesięcy warto wydrukować, oprawić w ramki czy powiesić na lodówce :). Kiedy maluszek będzie już starszy to pokażecie mu album i poopowiadacie jak to było w pierwszych miesiącach – dzieci uwielbiają jak się o nich opowiada :)

Czego potrzebujesz do wykonania comiesięcznych zdjęć swojego maluszka?

Karty z liczbą, miesięcy, fotokocyk

Do wykonania zdjęć mogą przydać Ci się np. samodzielnie wykonane lub zakupione karty, tabliczki z liczbą miesięcy. Może to być również mata, fotokocyk z cyframi i liczbą miesięcy, możesz też użyć miarki. Tutaj jednak zwracam uwagę na to, że o ile w pierwszych miesiącach dziecko będzie leżało na pleckach to w kolejnych może już chętniej leżeć na brzuszku czy siedzieć i napisy na płaskiej powierzchni mogą już nie być tak dobrze widoczne ;).

Maskotka, spersonalizowany pluszak

Do wykonania zdjęć pokazujących jak maluszek rośnie może przydać się też np. ulubiona przytulanka, miś z imieniem dziecka itp. Wtedy w kolejnych miesiącach widzimy jak maluszek rośnie względem pluszaka ;)

Powtarzalne tło, minimalistyczne otoczenie

Powtarzalne tło czy otoczenie spowoduje, że zdjęcia będą w podobnym stylu – będą spójne i lepiej będzie na nich widać zachodzące zmiany :). Najlepiej będzie jeżeli tło, otoczenie nie będą odwracały uwagi od maluszka. Zadbaj o to, żeby w kadrze nie było zbędnych rzeczy – np. butelki, kabla od ładowarki itp.

Dobre światło

Światło w fotografii to podstawa bez względu na to czy fotografujesz telefonem czy aparatem :). Zaplanuj zdjęcia na porę dnia, w której masz w domu/pokoju najwięcej światła naturalnego. Zdjęcia najlepiej rób od strony padającego światła czyli np. od okna, dzięki temu maluszek będzie dobrze oświetlony :). Zdjęcia wykonywane pod światło spowodują, że mały model/modelka będzie za ciemny i zdjęcie będzie gorszej jakości. Jeżeli potrafisz to ustaw aparat w telefonie w trybie manualnym i samodzielnie dobierz parametry.

Komfort maluszka i mamy

Jako mamy dobrze wiemy jak dużo zależy od dobrego nastroju naszych dzieci ;). Planuj zdjęcia kiedy maluszek jest wyspany i najedzony, włącz cicho muzykę lub sama śpiewaj :). Nic na siłę – niech to będzie dobra zabawa – nastrój mamy często udziela się dziecku :). Masz wtedy szansę na złapanie na zdjęciach najpiękniejszych uśmiechów świata :). Każdy ma jednak prawo mieć gorszy dzień – wtedy odpuść – w kolejnym będzie lepiej :)

Najlepsza pamiątka

Regularne, comiesięczne wykonywanie zdjęć maluszkowi może czasem być wyzwaniem – nie zawsze masz czas, siły, maluszek może mieć kolki lub dokuczać mu mogą rosnące ząbki – nie rób nic na siłę, czasem warto odłożyć takie zdjęcia o kilka dni. Warto jednak znaleźć te kilkanaście minut bo będzie to piękna pamiątka na przyszłość. A wydrukowane zdjęcia czy albumy uszczęśliwią Twoich bliskich i będą fajnym sposobem na pokazanie starszemu już dziecku jak się zmieniało :)