Backup zdjęć, archiwizowanie – jak zabezpieczyć się przed utratą zdjęć

Stare porzekadło mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych, którzy go dopiero będą robili. Ja zaliczam się do pierwszej grupy a Ty? Wiesz, że 31.03 obchodzony jest Światowy Dzień Backupu? Jeżeli jeszcze nie robisz kopii zapasowych swoich zdjęć to naprawdę zachecam, zeby to zrobic zanim pozostanie Ci tylko żal po utraconych wspomnieniach zapisanych na fotografiach (ponoć bardzo boli! ;))

Kiedy nastała era fotografii cyfrowej często też niestety jedynie w takiej formie posiadamy zdjęcia (wciąż jednak z całego serca będę przekonywała Was do posiadania zdjęć również w formie drukowanej!). Niestety nie jest niczym niezwykłym awaria dysku w komputerze, zewnętrznego czy smartfona. Jeżeli masz zdjęcia np. na dysku w komputerze i te same dane bez usuwania ich z komputera np. na dysku zewnętrznym to już masz jedną kopię zapasową. To już bardzo dobrze! Najlepiej jednak jest mieć dwie kopie zapasowe czyli w sumie trzy kopie danych, ponieważ tak naprawdę żadne rozwiązanie wprowadzone pojedynczo nie da 100% gwarancji, że ich nie stracicie. Przy dwóch kopiach zapasowych ryzyko, że w jednym czasie zawiodą Cię trzy sposoby przechowywania jest już raczej niewielkie.

Zasada 3-2-1 backupu

– posiadaj trzy kopie danych

– użyj dwóch typów technologii (np. dysk zewnętrzny i chmura)

– jedna kopia powinna być poza domem (w przypadku pożaru, zalania, włamania itp.)

Dyski – przechowywanie zdjęć

Jednym ze sposobów przechowywania zdjęć jest skopiowanie ich na dysk zewnętrzny. Niech to będzie lepszy jakościowo dysk bo wtedy ryzyko, że zepsuje się już za chwilę jest mniejsze 😉. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Oprócz jakości i niezawodności np. na pojemność (ile zdjęć już masz do przesłania i ile ogólnie ich robisz, tak aby oszacować na ile taka pojemność wystarczy) prędkość zapisu i odczytu – wpłynie to na komfort pracy. Trzeba pamiętać też o tym, że dysk ma swoją żywotność. Dyski SSD są pod tym względem bardziej wytrzymałe.

Chmura/wirtualny dysk

Nie potrzebujemy fizycznych urządzeń. Dostęp, przesyłanie i pobieranie danych jest możliwe z każdego urządzenia po zalogowaniu się do chmury. Można też współdzielić dane z bliskimi.Do popularniejszych należą np. OneDrive, Dysk Google, iCloud, Dropbox, Box, Mega, Amazon Drive. Za najbardziej bezpieczny został uznany Tresorit. Wszyscy usługodawcy oferują darmowe opcje z limitem danych oraz opcje płatne. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo tego, iż znika problem z fizyczną awarią dysku nie jest to też sposób, który da nam w 100% gwarancję, że nie stracimy danych. I co ważne nie jesteśmy „u siebie” i usługodawca może nam zmienić warunki ich przechowywania itp. Nasze dane będą bardziej bezpieczne i poufne kiedy zaszyfrujemy je przed wysłaniem do chmury.

NAS/RAID

NAS czyli dysk sieciowy jest rozwiązaniem, które umożliwia dostęp do danych z każdego skonfigurowanego urządzenia (komputer, laptop, telefon). To taka nasza wewnętrzna, domowa chmura. Dane można przeglądać, przesyłać i pobierać za pośrednictwem sieci. Nie jest to więc taki “zwykły” dysk lecz już wyspecjalizowane urządzenie – posiada procesor, pamięć RAM, system operacyjny.Macierz RAID to sposób połączenia co najmniej dwóch dysków. Ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i odporności na awarie, powiększenie dostępnej przestrzeni i wydajności. Jest kilka typów standardów RAID. W zależności od ilości dysków w macierzy i naszych potrzeb oraz priorytetów możemy konfigurować różne opcje.

Drukowanie zdjęć, albumy, odbitki

Również doskonały sposób na archiwizowanie zdjęć. Gdy masz ich setki lub tysiące to oczywiście ciężko będzie wydrukować wszystkie (ale można 😃). Wybierz wtedy te najlepsze z najlepszych. Liczy się przede wszystkim jakość nie ilość. Przeglądanie wydrukowanych zdjęć to naprawdę fantastyczny sposób na spędzenie czasu z bliskimi. To zupełnie inny sposób oglądania zdjęć niż na ekranach.Jak już wybierzesz sposoby na zabezpieczanie swoich danych to pamiętaj o ich regularnym archiwizowaniu 😉

W jaki sposób dbam o bezpieczeństwo Waszych zdjęć?

Zaczyna się już podczas ich wykonywania 🙂. Przede wszystkim bardzo dobra jakościowo karta Sony Though – bardzo szybka, odporna na wstrząsy, wodę i pył wykonana z jednego kawałka tworzywa. Brak ruchomych elementów czyni ją odporniejszą na uszkodzenia. Druga rzecz to dwa sloty na kartę w moim aparacie. Automatyczne zapisywanie zdjęć na drugą kartę w trakcie ich wykonywania. Jeżeli więc nawet ta karta mnie zawiedzie to kopię zdjęć mam na drugiej. Poza tym zawsze jeszcze jedna karta w zapasie. W przypadku aparatu ze slotem na jedną kartę powinno się ją wymieniać podczas sesji (zwykle w przypadku dłuższych takich jak śluby), tak, żeby w przypadku uszkodzenia jednej z nich pozostała choć część zdjęć. Jeżeli w jednym dniu jest kilka różnych sesji to lepiej mieć do każdej z nich inną kartę pamięci lub zgrywać zdjęcia z poprzedniej na dysk zewnętrzny.Po powrocie do domu natychmiast zgrywam zdjęcia i tworzę kopie zapasowe plików RAW. Po obróbce pliki JPEG również są archiwizowane.Jeżeli jeszcze nie zabezpieczasz się przed utratą Twoich zdjęć to bardzo do tego zachęcam. To zabezpieczenie przed utratą Twoich wspomnień. Po pewnym czasie wiele rzeczy zaciera się w naszej pamięci a zdjęcia pozwolą nam wracać do tych wszystkich ważnych momentów.