Jak dobrze zorganizować chrzest?

Dlaczego chrzest jest ważny, jakie jest znaczenie chrztu?

Chrzest jest chrześcijańskim rytuałem przejścia, o którym mówi się, że symbolizuje zmycie grzechu. Jest to także celebracja nowego życia, które zostało dane wierzącemu. Chrzest jest jednym z siedmiu sakramentów katolicyzmu i prawosławia. Rytuał zazwyczaj obejmuje wodę, która staje się symbolem oczyszczenia i oczyszczenia.

Znaczenie chrztu można interpretować na dwa sposoby:

1) Może być postrzegany jako metafora duchowego oczyszczenia z grzechu lub

2) może być postrzegany jako akt symboliczny, oznaczający wejście w chrześcijaństwo.

Chrzest jest jednak nie tylko rytuałem religijnym – to także wydarzenie towarzyskie.

Kto może zostać rodzicem chrzestnym? Czy chrzestni mogą być spokrewnieni z rodzicami dziecka?

Nazywani są „rodzicami chrzestnymi”, ponieważ mają bliski związek z dzieckiem i będą wspierać je, gdy dorosną.

Rodzic chrzestny może być spokrewniony z rodzicami dziecka, ale nie zawsze tak jest. Rodzic chrzestny nie musi mieszkać w pobliżu dziecka ani dzielić z nim więzów krwi, aby spełniało swoją rolę rodzica chrzestnego.

Najważniejszą rzeczą w byciu rodzicem chrzestnym jest to, że masz emocjonalny związek ze swoją chrześniacą lub chrześniakiem i chcesz być przy nich, jeśli kiedykolwiek będą cię potrzebować.

W doktrynie kościelnej chrzestny musi być dojrzałym chrześcijaninem, zatem w grę wchodzą wyłącznie osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania.

Ile osób zaprosić na chrzest?

Zastanów się, kogo zaprosić na chrzest, ile osób i jaki rodzaj przyjęcia będzie najlepszy. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej liczba gości nie przekracza 20 osób, czasem więcej przy większych rodzinach.

Trzeba pamiętać, że dziecko zazwyczaj ma ogromne potrzeby w zakresie snu, wypoczynku i karmienia, dlatego wielkie i głośne przyjęcia w tym wypadku nie sprawdzają się najlepiej. Stąd wiele rodzin decyduje się po prostu raczej na rodzaj wspólnego obiadu, ale bez głośnej muzyki czy alkoholu.

Dobrze, jeśli lokal znajduje się możliwie blisko kościoła. Dziecko nie jest w stanie nam tego powiedzieć słowami, jednak łatwo sobie wyobrazić, że sam sakrament może budzić w nim niepewność – nieznane miejsce, polewanie główki, dużo osób, z których tylko część zna…

Rozmowa o chrzcie z księdzem

Podstawą jest rozmowa w Twojej parafii. Ksiądz udzieli Ci wyjaśnień organizacyjnych i uzgodnicie termin sakramentu. W wielu wypadkach ksiądz zaproponuje chrzest poza mszą.

Moim zdaniem to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki temu dziecko przebywa w kościele krócej (a cierpliwość maluszka często jest ograniczona). Fakt, że kościół nie jest w tym momencie pełen wiernych – ułatwia też pracę fotografa, który może ustwić się z większą swobodą w dowolnym miejscu. A to z kolei powoduje, że będziecie mieli piękniejsze zdjęcia.

Jako fotograf wynajmowany na chrzest mam w zwyczaju kontaktować się z księdzem udzielającym sakramentu na kilka dni wcześniej. Przedstawiam się i uprzedzam, że zostałam wynajęta do wykonania zdjęć. Zdarza się, że ksiądz prosi o dowód ukończenie specjalnego kursu liturgicznego (ukończyłam taki kurs przy Archidiecezji Łódzkiej). Dobrze, kiedy to rodzice proszący o chrzest, sami uprzedzą księdza o obecności fotografa.

Z jakim wyprzedzeniem porozmawiać z chrzestnymi?

Najlepiej zwrócić się do kandydatów na chrzestnych na kilka miesięcy przed sakramentem. Może się zdarzyć, że z różnych przyczyn osoba, do której się zwrócimy, nie zechce lub nie będzie mogła pełnić takiej roli (np. z powodu braku bierzmowania, wyjazdu zagranicznego, stanu zdrowia).

Kandydat na chrzestnego powinien udać się do swojej parafii w celu uzyskania zaświadczenia o zdolności do pełnienia tej roli. Wszyscy jesteśmy zajęci, a to oznacza kolejną sprawę do załatwienia – stąd konieczność zapewnienia odpowiedniej rezerwy czasowej.

Lista spraw do sprawdzenia przed chrztem

 • termin i miejsce uzgodnione z księdzem,
 • chrzestni potwierdzili, że mogą pełnić swoje role w sakramencie,
 • chrzestni uzyskali odpowiednie zaświadczenia i zostały one przedstawione w Twojej parafii,
 • dziecko ma odpowiednią „szatkę” do chrztu,
 • masz przygotowaną świecę do chrztu – tzw. gromnicę,
 • zaproszono rodzinę i bliskich,
 • miejsce przyjęcia zostało zarezerwowane,
 • zaproszone osoby znają dojazd zarówno do kościoła, jak i miejsca przyjęcia,
 • termin u fotografa został zarezerwowany,
 • ksiądz zaakceptował robienie zdjęć podczas chrztu (lepiej zapytać),
 • masz przygotowane zapasowe ubranko,
 • masz w pobliżu ulubioną zabawkę dziecka (co pozwoli mu poczuć się pewniej),
 • wchodząc do kościoła pamiętajcie o wyciszeniu telefonów!

Fotograf na chrzest, czy zdjęcia we własnym zakresie?

Zdjęcia z chrztu są często pamiątką rodzinną, dlatego wybór odpowiedniego fotografa jest niezwykle ważny. Jeśli nie masz doświadczenia w robieniu zdjęć lub nie chcesz samodzielnie organizować sesji zdjęciowej, najlepszym wyborem będzie zatrudnienie profesjonalnego fotografa.

Nawet, jeśli Ty lub ktoś z rodziny – macie umiejętności, to weźcie pod uwagę fakt, że dobre zdjęcia wymagają zaangażowania. Chrzest to wydarzenie religijne oraz towarzystkie. Czy naprawdę chcesz w tym czasie robić zdjęcia, czy może wolisz być „obecna duchowo” podczas całej tej uroczystości?

Jako fotograf często widzę, że goście podczas chrztu, wesela, czy komunii – przynoszą własne aparaty albo twierdzą, że mają dobre telefony i robią zdjęcia z chrztu sami. To oczywiście kapitalnie, ale kryje się w tym kilka pułapek:

 • mogą niechcący przeszkadzać i zasłaniać wynajętemu fotografowi,
 • w 90% nie mając profesjonalnego sprzętu – nie będą w stanie uzyskać dobrych zdjęć, zwłaszcza w ciemnym kościele,
 • robione „na szybko” zdjęcie nigdy nie będzie tak dobrze skadrowane, jak to starannie zaplanowane przez fotografa.
 • osoby fotografujące zamiast skupić się na rozmowach czy duchowym przeżyciu – koncentrują się na obsłudze telefonu.

Kiedy wynajmujesz fotografa na chrzest – najczęściej pakiet obejmuje zdjęcia w kościele, wykonane podczas sakramentu, fotografie przed kościołem oraz zdjęcia podczas przyjęcia.