Jak dobrze zorganizować chrzest?

Chrzest jest nie tylko ważnym wydarzeniem religijnym ale także piękną okazją do rodzinnych spotkań i bycia razem. To wyjątkowy i niepowtarzalny dzień ale czasem towarzyszy mu stres warto więc się do niego przygotować, tak, żeby jak najbardziej zredukować napięcie i cieszyć się świętowaniem.

Data chrztu

Ustal wraz z bliskimi najbardziej odpowiadający Wam termin a także termin w restauracji, jeżeli chcesz zorganizować chrzest z przyjęciem. Sprawdź czy ten termin będzie wolny w kościele, w którym chcesz ochrzcić dziecko. Zazwyczaj najwięcej chrztów odbywa się wiosną i latem ze względu na pogodę.

Ile osób zaprosić na chrzest?

Zastanów się, kogo chcesz zaprosić. Czy chcesz zorganizować skromną uroczystość tylko dla najbliższej rodziny, czy też planujesz zaprosić szersze grono przyjaciół i znajomych?

Bardzo ważnym wyborem jest wybór rodziców chrzestnych – niech będą to osoby, które są tobie bliskie i gotowe do pełnienia tak ważnej funkcji :)

Wysyłając zaproszenia, pamiętaj o wcześniejszym terminie, aby goście mogli zaplanować swój czas.

Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej liczba gości to kilkanaście do 30 osób, czasem więcej przy większych rodzinach. Rodzina i bliscy spotykają się na uroczystym obiedzie a po nim podawany jest tort.

Idealnie, jeśli lokal znajduje się możliwie blisko kościoła albo w okolicy, w której można pospacerować po obiedzie (np. restauracja z własnym ogrodem itp.) a dzieci obecne na przyjęciu mogą pobiegać i pobawić się :)

Rozmowa o chrzcie z księdzem

Podstawą jest rozmowa w Twojej parafii. Ksiądz udzieli Ci wyjaśnień organizacyjnych i uzgodnicie termin sakramentu. Chrzest może odbyć się podczas mszy jak i poza nią.

Przy ustalaniu terminu z księdzem lub przy rezerwowaniu terminu u fotografa zapytaj też księdza (można również telefonicznie) czy wyraża zgodę na fotografowanie podczas chrztu a także podczas mszy, jeżeli zależy wam również na tym.

Ważne, żeby zdjęcia wykonywał doświadczony fotograf, który jest dyskretny i nie zakłóca przebiegu mszy i ceremonii. Czasami ksiądz wymaga ukończenia przez fotografa specjalnego szkolenia pozwalającego wykonywać zdjęcia w kościołach – posiadam takie zaświadczenie i legitymację ukończenia kursu liturgicznego dla fotografów.

Lista spraw do sprawdzenia przed chrztem

 • termin w kościele
 • chrzestni potwierdzili, że mogą pełnić swoje role w sakramencie,
 • chrzestni uzyskali odpowiednie zaświadczenia i zostały one przedstawione w Twojej parafii,
 • dziecko ma odpowiednią „szatkę” do chrztu,
 • masz przygotowaną świecę do chrztu – tzw. gromnicę,
 • zaproszono rodzinę i bliskich,
 • miejsce przyjęcia zostało zarezerwowane,
 • zaproszone osoby znają dojazd zarówno do kościoła, jak i miejsca przyjęcia,
 • termin u fotografa został zarezerwowany,
 • ksiądz zaakceptował robienie zdjęć podczas chrztu (lepiej zapytać),
 • masz przygotowane zapasowe ubranko,
 • masz w pobliżu ulubioną zabawkę dziecka (co pozwoli mu poczuć się pewniej),
 • wchodząc do kościoła pamiętajcie o wyciszeniu telefonów!

Fotograf na chrzest, czy zdjęcia we własnym zakresie?

Zdjęcia z chrztu są często pamiątką rodzinną, dlatego wybór odpowiedniego fotografa jest niezwykle ważny. Jeśli nie masz doświadczenia w robieniu zdjęć lub nie chcesz samodzielnie organizować sesji zdjęciowej, najlepszym wyborem będzie zatrudnienie profesjonalnego fotografa.

Nawet, jeśli Ty lub ktoś z rodziny – macie umiejętności, to weźcie pod uwagę fakt, że dobre zdjęcia wymagają zaangażowania. Chrzest to wydarzenie religijne oraz towarzyskie. Czy naprawdę chcesz w tym czasie robić zdjęcia, czy może wolisz być skupić się podczas całej tej uroczystości na dziecku i bliskich?

Jako fotograf często widzę, że goście podczas chrztu, wesela, czy komunii – przynoszą własne aparaty albo twierdzą, że mają dobre telefony i robią zdjęcia z chrztu sami. To oczywiście kapitalnie, ale kryje się w tym kilka pułapek:

 • mogą niechcący przeszkadzać i zasłaniać wynajętemu fotografowi,
 • w 90% nie mając profesjonalnego sprzętu – nie będą w stanie uzyskać dobrych zdjęć, zwłaszcza w ciemnym kościele,
 • robione „na szybko” zdjęcie nigdy nie będzie tak dobrze skadrowane, jak to starannie zaplanowane przez fotografa.
 • osoby fotografujące zamiast skupić się na rozmowach czy duchowym przeżyciu – koncentrują się na obsłudze telefonu.

Kiedy wynajmujesz fotografa na chrzest – najczęściej mogą to być pakiety obejmujące ceremonię kościele i zdjęcia rodzinne, może to być też opcja z przyjęciem i przygotowaniami.

Tutaj znajdziesz mój cennik oraz dostępne pakiety na chrzest we Wrocławiu, Oławie, Strzelinie, Brzegu i okolicach: Fotograf na chrzest