Ile kosztuje fotograf na chrzest?

Ile kosztuje fotograf na chrzest? To pytanie zadajecie w Google, na Facebooku, Instagramie i w grupach dyskusyjnych. Moim zdaniem jedyna słuszna odpowiedź to… to zależy! Zależy od tego, jakiego zakresu usługi oczekujesz i jak bardzo zależy Ci na jakości otrzymanych zdjęć. W tym artykule wyjaśniam, co rzutuje na koszt fotografa na chrzest.

Częste pytanie - ile kosztuje fotograf na chrzest?
Częste pytanie – ile kosztuje fotograf na chrzest?

Koszt fotografa na chrzest – od czego zależy?

Organizując chrzest, komunię, czy inną, podobną imprezę, zazwyczaj mamy do dyspozycji dość ograniczony budżet. Kiedy mówimy o fotografie na chrzest – najczęściej mamy na myśli trzy możliwe sytuacje zdjęciowe:

 1. Reportaż fotograficzny z kościoła
 2. Reportaż z kościoła i przyjęcia
 3. Przygotowania, reportaż z kościoła i przyjęcia

W im większym stopniu chcesz zaangażować fotografa, tym większe kwoty będą się pojawiać.

Ile kosztuje fotograf na chrzest - o to pytanie w wyszukiwarce Google

Ile kosztuje fotograf na chrzest- skąd się bierze cena?

Zanim przejdziemy do cennika, warto wiedzieć, że to, co widzisz w kościele czy podczas przyjęcia, to zaledwie ułamek pracy, jaką wykonuje dla Ciebie fotograf. Każdy oczywiście inaczej podchodzi do wyceny. Trudno mi wypowiadać się za wszystkich fotografów, więc pozwól, że napiszę Ci pokrótce, z czego wynika mój cennik:

 1. Przy sobie mam profesjonalne aparaty i obiektywy, dzięki którym mogę fotografować w trudnym oświetleniu (kościoły często są ciemne)
 2. Muszę mieć jeszcze zapasowy aparat, bo przecież nie chcesz stracić ważnego momentu tylko dlatego, że pechowo coś się zepsuło w aparacie, prawda?
 3. W każdym z aparatów mam 2 karty pamięci. Twoje zdjęcia są zapisane jednocześnie na obu. To specjalne, pancerne karty. Wytrzymują przejazd ciężarówki.
 4. Zanim wszyscy uczestnicy ceremonii wrócą do domu – Twoje zdjęcia lądują na specjalistycznej macierzy dyskowej, aby mieć pewność, że pozostają odporne na awarie dysku w komputerze.
 5. Pracuję jeszcze wiele godzin po samej sesji. Dotyczy to selekcji, obróbki zdjęć, zamawiania opakowań, odbitek, czasem projektowanie albumów. Przygotowanie galerii internetowej, pakowanie i wysyłka zdjęć.
 6. Każde zdjęcie obrabiam na skalibrowanym graficznym monitorze aby oddać Ci prace o sprawdzonej kolorystyce.
 7. Jeśli decydujesz się na odbitki papierowe – zamawiam je dla Ciebie w specjalistycznym laboratorium i sprawdzam jakość wydruku zawsze zanim je do Ciebie prześlę.
 8. Jeśli decydujesz się na album – układam dla Ciebie wybrane zdjęcia i czuwam nad całym procesem jego przygotowania w specjalistycznym laboratorium.
 9. Opłacam abonament za profesjonalny program do obróbki graficznej zdjęć oraz abonament za program do tworzenia galerii internetowej, przy pomocy której oglądasz, wybierasz zdjęcia i je pobierasz.
 10. Cena fotografa na chrzest musi uwzględniać także koszt opakowań, wydruków i wysłki.
Ile kosztuje fotograf na chrzest - to zależy także od tego, jak chroni Twoje zdjęcia.
Wielokrotne kopie zapasowe Twoich zdjęć z chrztu wpływają na cenę usługi. W moim wypadku jest to zapis na dwóch profesjonalnych kartach pamięci jednocześnie, następnie na macierzy dysklowej w komputerze, a wreszcie na wyspecjalizowanej macierzy zewnętrznej.

To tylko część elementów, które rzutują na to, ile kosztuje fotograf na chrzest. Śmiało dolicz do tego jeszcze koszt edukacji i doświadczenia, a także normalne koszty prowadzenia legalnej działalności gospodarczej – podatki i ZUS.

Co składa się na cenę fotografa na chrzest?

W moim wypadku istnieje kilka składników. Przede wszystkim jest to cena podstawowa pakietu obejmującego określoną liczbę obrobionych i oddanych w formie cyfrowej zdjęć. W moim wypadku, zależnie od pakietu, jest to od 4000 do 990 zł.

Dodatkowe zdjęcia możesz dokupić w cenie 35 zł za szt. – ta cena obejmuje dostawę elektroniczną, a koszt odbitek papierowych zależy od ich wielkości i zamawianego nakładu – najczęściej ok 2,00 zł / szt.

Dodatkowe elementy, jak albumy są wyceniane indywidualnie. Indywidualnie ustalimy też koszty dojazdu, jeśli mówimy o dystansie większym niż 30 km.

Fotograf na chrzest – Wrocław, Oława, Brzeg – czy ceny w tych miejscach mogą być różne?

Bywa tak, że w dużych miastach ceny usług fotografów na chrzest mogą być wyższe, choć nie jest to regułą. Wyższe ceny fotografa na chrzest w większych miastach mogą wiązać się z tym, że taki fotograf ma po prostu znacznie więcej zleceń wszelkiego typu (nie tylko tych na chrzest). To powoduje ograniczenie dostępnych terminów, a fotograf nie jest w stanie przyjąć zlecenia w niższej cenie, jeśli w tym samym terminie ma 2-3 propozycje zleceń o wyższej wartości.

Koszt fotografa na chrzest – jak zaoszczędzić?

Ostatnim czynnikiem jest… popularność fotografa. Im więcej zleceń dostaje dana osoba, tym częściej dochodzi do sytuacji, gdzie w tym samym momencie wynajęciem fotografa na chrzest interesuje się kilka rodzin jednocześnie.

Stąd też, jeśli znajdziesz fotografa, którego prace, styl – podobają Ci się – a ma on wolny termin – zarezerwuj go jak najszybciej. Może się okazać, że 1-2 tygodnie czekania spowodują, że termin przepadnie.

Dołóż do tego trudność z synchronizacją terminów w parafii, w lokalu oraz u fotografa – to dlatego lepiej jest zdecydować się możliwie szybko.

Ceny sesji zmieniają się w czasie – dlatego już teraz sprawdź, jak korzystne pakiety usłg fotograficznych możesz zamówić ode mnie. To tylko jedno kliknięcie.

Cena fotografa na chrzest – częste pytania

Czy to, ile kosztuje fotograf zależy od tego czy chrzest jest podczas mszy?

W moim wypadku cena usługi nie zależy od tego, czy chrzest jest w trakcie mszy świętej, czy też poza odbywa się poza mszą.

Czy da się obsługę fotograficzną chrztu zmieścić poniżej 500 zł?

Cena usługi każdorazowo zależy od uzgodnionego zakresu. W mojej ofercie znajdziesz pakiety w niższej cenie. Pomimo tego, że chrzest jest tylko raz w życiu Twojego dziecka, każdy z nas dysponuje ograniczonym budżetem, stąd mam w ofercie kilka zróżnicowanych pakietów.

Ile kosztuje fotograf na chrzest razem z przyjęciem?

Obsługa fotograficzna może obejmować sam sakrament, ale także przyjęcie. Z racji tego, że najczęściej taka sesja trwa dłużej i wymaga przemieszczania się, cena jest nieco wyższa. Z doświadczenia jednak wiem, że zdjęcia z przyjęcia często są bardzo ważne i uznawane za lepsze. Wynika to z tego, że fotograf może w lokalu zazwyczaj ustawić się swobodniej i uchwycić lepsze kadry, nie ma też ograniczeń w stosowaniu światła błyskowego, jak ma to miejsce w kościele. Pakiety z przyjęciem są najczęściej droższe o ok. 150-300 zł.

Ile kosztują profesjonalne zdjęcia (odbitki) z chrztu?

Zamówienie fotografa na chrzest, wykonanie zdjęć na miejscu, ich obróbka i dostarczenie w formie elektronicznej to zaledwie część usługi. Większość moich klientek wybiera papierowe odbitki, wykonywane w profesjonalnym laboratorium fotograficznym. Do podstawowych zalet takich zdjęć należą wierne kolory, pełny komfort oglądania – niezależnie od oświetlenia, a także wysoka trwałość.