Ile kosztuje fotograf na chrzest?

Ile kosztuje fotograf na chrzest? To pytanie zadajecie w Google, na Facebooku, Instagramie i w grupach dyskusyjnych. Moim zdaniem jedyna słuszna odpowiedź to… to zależy! Zależy od tego, jakiego zakresu usługi oczekujesz i jak bardzo zależy Ci na jakości otrzymanych zdjęć. W tym artykule wyjaśniam, co rzutuje na koszt fotografa na chrzest.

Częste pytanie - ile kosztuje fotograf na chrzest?
Częste pytanie – ile kosztuje fotograf na chrzest?

Koszt fotografa na chrzest – od czego zależy?

Organizując chrzest, komunię, czy inną, podobną imprezę, zazwyczaj mamy do dyspozycji dość ograniczony budżet. Kiedy mówimy o fotografie na chrzest – najczęściej mamy na myśli trzy możliwe sytuacje zdjęciowe:

 1. Reportaż fotograficzny z kościoła
 2. Reportaż z kościoła i przyjęcia
 3. Przygotowania, reportaż z kościoła i przyjęcia

W im większym stopniu chcesz zaangażować fotografa, tym większe kwoty będą się pojawiać.

Ile kosztuje fotograf na chrzest - o to pytanie w wyszukiwarce Google

Ile kosztuje wynajęcie fotografa – skąd się bierze cena?

Zanim przejdziemy do cennika, warto wiedzieć, że to, co widzisz w kościele czy podczas przyjęcia, to zaledwie ułamek pracy, jaką wykonuje dla Ciebie fotograf. Każdy oczywiście inaczej podchodzi do wyceny. Trudno mi wypowiadać się za wszystkich fotografów, więc pozwól, że napiszę Ci pokrótce, z czego wynika mój cennik:

 1. Przy sobie mam profesjonalne aparaty i obiektywy, dzięki którym mogę fotografować w trudnym oświetleniu (kościoły często są ciemne)
 2. Muszę mieć jeszcze zapasowy aparat, bo przecież nie chcesz stracić ważnego momentu tylko dlatego, że pechowo coś się zepsuło w aparacie, prawda?
 3. W każdym z aparatów mam 2 karty pamięci. Twoje zdjęcia są zapisane jednocześnie na obu. To specjalne, pancerne karty. Wytrzymują przejazd ciężarówki.
 4. Zanim wszyscy uczestnicy ceremonii wrócą do domu – Twoje zdjęcia lądują na specjalistycznej macierzy dyskowej, aby mieć pewność, że pozostają odporne na awarie dysku w komputerze.
 5. Pracuję jeszcze wiele godzin po samej sesji. Dotyczy to selekcji, obróbki zdjęć, zamawiania opakowań, odbitek, czasem projektowanie albumów. Przygotowanie galerii internetowej, pakowanie i wysyłka zdjęć.
 6. Każde zdjęcie obrabiam na skalibrowanym graficznym monitorze aby oddać Ci prace o sprawdzonej kolorystyce.
 7. Jeśli decydujesz się na odbitki papierowe – zamawiam je dla Ciebie w specjalistycznym laboratorium i sprawdzam jakość wydruku zawsze zanim je do Ciebie prześlę.
 8. Jeśli decydujesz się na album – układam dla Ciebie wybrane zdjęcia i czuwam nad całym procesem jego przygotowania w specjalistycznym laboratorium.
 9. Opłacam abonament za profesjonalny program do obróbki graficznej zdjęć oraz abonament za program do tworzenia galerii internetowej, przy pomocy której oglądasz, wybierasz zdjęcia i je pobierasz.
 10. To także koszt opakowań, wydruków i wysłki.

To tylko część elementów, które rzutują na to, ile kosztuje fotograf na chrzest. Śmiało dolicz do tego jeszcze koszt edukacji i doświadczenia, a także normalne koszty prowadzenia legalnej działalności gospodarczej – podatki i ZUS.

Co składa się na cenę fotografa na chrzest?

W moim wypadku istnieje kilka składników. Przede wszystkim jest to cena podstawowa pakietu obejmującego określoną liczbę obrobionych i oddanych w formie cyfrowej zdjęć. W moim wypadku, zależnie od pakietu, jest to od 350 do 850 zł.

Dodatkowe zdjęcia możesz dokupić w cenie 30 zł za szt. – ta cena obejmuje dostawę elektroniczną, a koszt odbitek papierowych zależy od ich wielkości i zamawianego nakładu – najczęściej ok 2,00 zł / szt.

Dodatkowe elementy, jak albumy – są wyceniane indywidualnie. Indywidualnie ustalamy też koszty dojazdu, jeśli mówimy o dystansie większym niż 30 km.

Fotograf na chrzest – Wrocław, Oława, Brzeg – czy ceny w tych miejscach mogą być różne?

Bywa tak, że w dużych miastach ceny usług fotografów mogą być wyższe.

Koszt fotografa na chrzest – jak zaoszczędzić?

Ostatnim czynnikiem jest… popularność fotografa. Im więcej zleceń dostaje dana osoba, tym częściej dochodzi do sytuacji, gdzie w tym samym momencie wynajęciem fotografa na chrzest interesuje się kilka rodzin jednocześnie.

Stąd też, jeśli znajdziesz fotografa, którego prace, styl – podobają Ci się – a ma on wolny termin – zarezerwuj go jak najszybciej. Może się okazać, że 1-2 tygodnie czekania spowodują, że termin przepadnie.

Dołóż do tego trudność z synchronizacją terminów w parafii, w lokalu oraz u fotografa – to dlatego lepiej jest zdecydować się możliwie szybko!