Fotograf na ślub we Wrocławiu, Oławie, Brzegu. Jak wybrać?

Fotograf na ślub… Wrocław, Oława czy Brzeg – miejscowość, w której szukasz – nie ma aż takiego znaczenia, bo wybór specjalisty zawsze jest wyzwaniem. Jako narzeczeni stajecie przez zadaniem zorganizowania całej uroczystości. Prawdopodobnie zależy Wam, żeby wybrać odpowiedniego fotografa – takiego, który przygotuje reportaż odzwierciedlający to, jak czuliście się tego dnia. Jeśli tak – zapraszam, przygotowałam ten wpis, aby pomóc Wam w wyborze!

Fotograf na ślub – co tak naprawdę ma sfotografować?

Odpowiedź, że ludzi na uroczystości – byłaby, moim zdaniem, zbyt trywialna. Fotograf na ślub powinien pełnić kilka ról, ale przede wszystkim – umówmy się – ślub to emocje. To wyjątkowa chwila w życiu Waszym i Waszych najbliższych, chwila w której liczą się piękne stroje, sala czy kościół, ale przede wszystkim – liczą się Wasze uczucia.

Piszę Ci o tym, bo fotografowanie emocji towarzyszących ważnym wydarzeniom to sprawa nieoczywista. Z jednej strony wydaje się, że dobre zdjęcie to takie, które jest technicznie nienaganne, ma świetną ostrość, dobrze skomponowany kadr, naświetlenie… jednak jeśli zdjęcie pozostaje pozbawione emocji – to wszystko na nic. Fotografia, zwłaszcza fotografia okolicznościowa, może mieć charakter reportażowy, to jasne – jednak cała sztuka polega na uchwyceniu tych momentów, które w najlepszy sposób będą pokazywać Wasze uczucia.

Fotograf na ślub to ważny wybór, istnieje wiele kryteriów. Schemat pokazuje czym się kierować.

Fotograf na ślub, z którym nawiążecie od początku dobry kontakt, pozwoli Wam się rozluźnić i będziecie się przy nim czuć naturalnie. Dlatego wybierając fotografa porozmawiajcie z nim i wybierzcie takiego, z którym będzie Wam się świetnie rozmawiać. Kogoś, kto wykaże zrozumienie dla Waszych obaw, żywo zainteresuje się Wami jako ludźmi, z kim poczujecie, że nadajecie na tej samej fali.

Bez tego czynnika nawet najlepszy sprzęt i talent nie pozwolą uchwycić piękna Waszego uczucia, bo przy fotografie będziecie czuć się jak przy kimś całkiem obcym. Na imprezie fotograf spędzi w Waszym pobliżu ładne kilka godzin. To powinien być z kim nawiążesz nić porozumienia.

Fotograf na ślub i jego wcześniejsze zdjęcia

Zdjęcia, zdjęcia… no tak. Wiadomo. Przeglądasz zdjęcia i oceniasz, które Ci się podobają. To ma oczywiście wiele sensu, bo skoro masz wybrać daną osobę, to dobrze, żeby poczucie estetyki ślubnego fotografa pokrywało się z Twoim.

Podczas przeglądania portfolio proponuję Ci zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą wpływać na Twoją ocenę zdjęć:

 • czy pora dnia jest podobna?
 • czy ogólny styl imprezy na zdjęciach ma być podobny do Twojego?
 • czy zdjęcia portretowe pary młodej są wykonane w dniu ślubu, czy była to osobna sesja?

Zwróć uwagę na kolorystykę zdjęć ślubnych danego fotografa. Ogólny efekt bardzo często zależy od sposobu obróbki zdjęcia ale też pory dnia (np. wieczorne plenery o złotej godzinie dadzą inny efekt niż plener w środku dnia).

Tego typu elementy składają się na szeroko rozumiany styl obróbki zdjęcia. Styl ten nie jest jednak stały w czasie. Wielu fotografów „dojrzewa” i powoli wypracowuje charakterystyczny dla nich sposób obróbki zdjęć. Zmienia się także moda i preferencje młodych par. Dlatego zawsze, oglądając zdjęcia, pytaj, z jakiego pochodzą okresu – w ten sposób potwierdzisz, czy są one wyrazem obecnego stylu fotografa.

Jak jeszcze sprawdzić fotografa na ślub?

Polecam Ci zawsze spytać o opinie, a nawet – jeśli masz czas i ochotę – poprosić o namiar do pary, z którą fotograf pracował poprzednio, aby mogli Ci opowiedzieć swoimi słowami, czy byli zadowoleni i czy cały proces, łącznie z terminowością oddania prac, atmosferą podczas wesela, jakością papierowych odbitek – spełnił ich oczekiwania.

Jak wybrać fotografa na ślub, aby spać spokojnie o swoje zdjęcia pod kątem technicznym?

Zdjęcia w obecnych czasach wykonywane są w zasadzie w 100% w oparciu o sprzęt cyfrowy. Sprzęt ten jednak także może ulegać usterkom i awariom. Jeśli takowa przytrafi się w dniu ślubu – może się okazać, że ze zdjęć nic nie wyjdzie! ale to nie wszystko, przecież po weselu fotograf wraca do siebie i przez kolejne dni zajmuje się obróbką. Co, jeśli wówczas dojdzie do uszkodzenia plików ze zdjęciami, np. skutkiem spięcia w sieci elektrycznej?

Pozwól, że opowiem Ci, w jaki sposób podchodzę do bezpieczeństwa zdjęć podczas sesji – spytaj też innych fotografów, w jaki sposób do tego podchodzą. Dla Ciebie to będą jedne z najważniejszych zdjęć w Twoim życiu. Przekonaj się, czy dla Twojego fotografa także?

Przygotowanie do fotograficznej sesji ślubnej

Przed sesją sprawdzam cały sprzęt. Czyszczę obiektywy, ładuję baterie, formatuję karty pamięci itd. Upewniam się, że wszystko jest sprawne.

Zawsze mam przy sobie zapasowe akumulatory. Stosuję wyłącznie oryginalne akumulatory fotograficzne renomowanej marki SONY.

Przed tym dniem sprawdzam lokalizację. Analizuję prognozę pogody i przeżywam każdą zmianę w przewidywanym zachmurzeniu – prawdopodobnie co najmniej tak mocno, jak Ty!

Już kilka dni wcześniej odwiedzam miejsca, w których odbędzie się Twoja uroczystość. Odwiedzone miejsce to szansa na sprawdzenie, jak wygląda światło o danej godzinie oraz wyszukanie odpowiednich kątów i miejsc do przyszłych fotografii.

W trakcie Twojego ślubu używam podwójnego zapisu zdjęć

Aby chronić Twoje najcenniejsze wspomnienia – stosuję profesjonalnej klasy sprzęt, w którym są dwa sloty na karty pamięci. Wszystkie zdjęcia w chwili naciśnięcia spustu migawki jednocześnie zapisuję na dwóch kartach.

Jedna z nich to karta specjalna. Używam tu serii SONY TOUGH. W przeciwieństwie do zwykłych kart pamięci, które składają się z elektroniki zamkniętej między dwoma kawałkami plastiku (sklejonymi) – tu mówimy o konstrukcji z jednego zalanego kawałka tworzywa.

To ogromna różnica, ponieważ taka karta nie jest podatna na pęknięcia, rozwarstwienia ani złamania. Można ją zrzucić z kilku metrów na beton, wyprać w pralce (jest wodoodporna), a później zamrozić – a po rozkuciu wyjąć z bryły lodu, a Twoje zdjęcia wciąż na niej będą. Zapłaciłam za nią dobre 4 razy tyle, ile kosztują normalnie karty pamięci, ale uważam, że Twoje wyjątkowe chwile są tego warte. Używam tej karty od 2019 roku. Nigdy mnie nie zawiodła.

Zastanawiasz się, dlaczego, skoro stosuję tak dobry nośnik, to druga karta jest inna? W drugim slocie mam kartę, która może nie charakteryzuje się aż takimi parametrami wytrzymałościowymi na zewnętrzne okoliczności, ale… jest wyprodukowana przez całkowicie inną firmę (San Disk). W ten sposób minimalizuję ryzyko wystąpienia wady produkcyjnej, która ujawniłaby się w najmniej oczekiwanej chwili.

Schemat podwójnego zapisuj zdjęć podczas fotografowania na ślubie

Zatem od chwili, kiedy słyszysz ciche „pstryk” – każde zdjęcie ma już swoją kopię zapasową.

Jak, jako Twój fotograf ślubny, chronię zdjęcia po powrocie?

Wynajmujesz mnie, abym zapewniła Ci pełne emocji fotografie ślubne. Żebym dostarczyła Ci zdjęć, które Cię wzruszą po latach, a nie tłumaczyła się z ewentualnych awarii. Dlatego zaraz po powrocie Twoje zdjęcia są kopiowane do mojego komputera. Ponownie – zapisuję je na 2 dyskach.

Następnie fotografie obrabiam i przygotowuję dla Ciebie ostateczne pliki JPG. Zarówno efekt obróbki, jak i surowy materiał, kopiuję dodatkowo na specjalne urządzenie tzw. NAS. Są one przechowywane na macierzy dyskowej z wielokrotnym mechanizmem kopii zapasowych i migawek. Urządzenie jest chronione na wypadek zaniku napięcia i problemów z siecią elektryczną.

Fotografia ślubna a techniczna jakość zdjęć

Mój styl zdjęć możesz zobaczyć i ocenić na mojej stronie. Moim zdaniem proces fotograficzny, także w reportażu ślubnym, składa się zarówno z samego fotografowania na ślubie lub weselu, jak i późniejszej obróbki. Ponieważ zdjęć z Twojej uroczystości będzie kilka tysięcy – moja praca polega na wybraniu tych kilkuset, które Ci pokażę.

Będą one poddane obróbce. Obróbki dokonuję, używając przeznaczonego do tego oprogramowania na monitorze dla fotografów marki EIZO. Monitor kalibruję sprzętowo – oznacza to specjalny czujnik, który przykładam do ekranu i który elektronicznie sprawdza wierność kolorów. Dzieje się tak, aby Twoje odbitki wyglądały zawsze wspaniale.

Dodatkowej oceny dokonuję sprawdzając zdjęcia na kilku różnych ekranach:

 • telewizor
 • dwa telefony
 • monitor „biurowy”
 • tablet

W ten sposób masz pewność, że zdjęcie, które do Ciebie trafia, było ocenione zarówno w dzień, jak i w nocy. To ważne, aby obejrzeć prace w różnych warunkach oświetleniowych.

Ile kosztuje fotograf na ślub we Wrocławiu?

Jeśli czytasz ten poradnik, to z pewnością widzisz już, że koszt usług fotograficznych wynika z wielu elementów. Dopóki nie pomyślisz o nich, budżet liczony w tysiącach złotych może wydawać Ci się bardzo wysokim wynagrodzeniem za kilka godzin pracy. Spójrz jednak, co musi „zmieścić” się w cenie usługi, żebyś na koniec otrzymała lub otrzymał najpiękniejsze wspomnienia zamknięte w trwałej fotografii:

 • sprzęt wraz ze sprzętem zapasowym (kompletne wyposażenie fotografa ma wartość średniej klasy samochu osobowego: aparaty, obiektywy, akcesoria, sprzęt komputerowy),
 • dojazd,
 • czas zaangażowania czasowego przed sesją (np. sprawdzanie miejsca) oraz kilku, kilkunastu godzin na miejscu,
 • kilkanaście, a najczęściej – kilkadziesiąt godzin obróbki zdjęć,
 • przechowywanie ogromnych ilości danych w kilku miejscach,
 • wszystkie koszty prowadzenia działalności gospodarczej (ZUS, podatki, księgowość),
 • utrzymanie serwera z galerią Twoich zdjęć online do chwili wyboru zdjęć,
 • druk papierowych odbitek, albumów, wysyłka itp.
 • zysk fotografa

Przeciętny telefon ma ok. 32-64 GB pamięci. Sesja fotograficzna z wesela to ok. 400 GB danych, rozłożonych na wiele nośników!

Fotograf na ślub - jeden ślub - potrzebuje setek GB przestrzeni dyskowej. Zajmuje ich mniej więcej tyle, ile 10 telefonów komórkowych.
Pojemność dziesięciu przeciętnych telefonów – tyle przestrzeni w różnych urządzeniach, jako fotograf na ślub, używam podczas tylko jednej uroczystości!

Fotograf na ślub – co składa się na cenę?

Porównując fotografów pod kątem cenowym weź pod uwagę, jakie są składniki ceny. Na cenę fotografa ślubnego składają się najczęściej takie elementy, jak:

 • fotografia narzeczeńska przed ślubem
 • fotografia weselna – reportaż z dnia ślubu, cena zależy głównie od zakresu (przygotowania, ślub, przyjęcie do określonej godziny).
 • plener ślubny – sesja plenerowa w dniu ślubu lub innym
 • obróbka zdjęć
 • druk i przekazanie odbitek, albumy itp.

Bardzo często fotograf ślubny ustala ofertę pakietową, dzięki czemu o wiele łatwiej podjąć decyzję i przeanalizować oferty. Zależne od fotografa możesz spotkać się z cennikami startującymi od ok. 1 tysiąca złotych. Górny pułap wynika z doświadczenia fotografa i jego zdolności do pozyskiwania zleceń od bardziej zamożnych par, natomiast najwięcej sesji ślubnych zamyka się kwotą do 4-5 tys. zł.

Albumy i papierowe odbitki często są sprzedawane dodatkowo. Przygotuj się na ceny rzędu ok. 1.5-2.5 zł za odbitkę (zależnie od formatu, ilości), natomiast grube, piękne albumy, które stanowią pamiątkę na lata – potrafią kosztować od 250 zł wzwyż, zależnie od formatu. Moi klienci najczęściej decydują się na albumy o wielkości od 20×20 do 30×30 cm.

Istnieje możliwość przygotowania prawdziwie olśniewających albumów – w większym formacie, jednak osobiście nie polecam tak ogromnych produkcji, bo po prostu – są zbyt wielkie, aby wygodnie się je oglądało.

Zależnie od lokalizacji wesela – mogą pojawić się dodatkowe, istotne koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem fotografa. O tym pokrótce poniżej…

Fotograf na ślub – czy muszę płacić tak samo, jak za gościa?

Powiedzmy sobie to jasno: fotograf na wesele nie przychodzi się bawić, tylko pracować. Fotograf nie będzie konsumować alkoholu, raczej nie będzie korzystać ze wszystkich posiłków. Tym niemniej – jeśli zlecenie trwa kilka godzin – to naturalne, że fotograf także potrzebuje przerwy i posiłku.

Co do noclegów – sytuacja zależy od kontekstu. Osobiście nie miałam jeszcze okazji fotografować uroczystości, podczas której było konieczne zostanie na noc. Wiem jednak, że koledzy z branży czasami mają taką potrzebę – zależy ona od odległości jaką fotograf pokonuje ze swojego miejsca zamieszkania do miejsca wesela oraz zakresu zlecenia. Bywa bowiem, że para życzy sobie zdjęć „do białego rana”, albo wraz z poprawinami.

Osobną kategorię mogą stanowić tzw. „destination weddings” czyli sytuacje, w której para młoda bierze ślub w odległym miejscu, do którego udaje się specjalnie w tym celu (np. Madagaskar, Egipt, Tunezja, Sycylia, Wyspy Kanaryjskie, Tajlandia, Hiszpania, Lazurowe Wybrzeże itp.) – wówczas naturalnie podróże i noclegi fotografa stanowią istotną część budżetu sesji fotograficznej.

Ile warto zapłacić fotografowi na ślub? A może krewny ma aparat, to zrobi nam zdjęcia?

Fotograf na ślub przychodzi do pracy. Krewny na ślub przychodzi świętować z Tobą ten uroczysty i ważny w Twoim życiu moment. Abstrahuję już od tego, czy aparat krewnego jest odpowiedniej klasy, czy krewny odpowiednio zabezpieczy zdjęcia i czy będzie umiał je obrobić. Nawet zakładając, że krewny jest profesjonalnym fotografem – to nie daj się wciągnąć w taką sytuację!

W ten sposób albo będziesz mieć bardzo słabe zdjęcia (bo się, przykładowo, zagada z kimś z rodziny i nie sfotografuje ważnego momentu), albo będziesz mieć niezadowolonego krewnego, bo niby był zaproszony na Twoje wesele, ale nie miał jak pogadać z ciocią z drugiego końca Polski, a przecież jej nie widział 10 lat… Kiedy ktoś jest jednocześnie fotografem na weselu i gościem – to żadnej z tych ról nie jest w stanie realizować na 100%.

Pozwól bliskim celebrować ten moment, pozwól im przeżyć w pełni radość i atmosferę dnia Twojego ślubu. Pozwól im być na zdjęciach, a nie robić zdjęcia. To najlepsze możliwe rozwiązanie.

Jaki aparat powinien mieć fotograf na ślub?

Pamiętaj, że to fotograf robi zdjęcia, a nie aparat. Dwie osoby na tym samym sprzęcie uzyskają różne efekty i oddadzą różne zdjęcia. Sprzęt jest jednak również ważny a najważniejsze, żeby fotograf potrafił wykorzystać jego potencjał.

Oczywiście, że dobry sprzęt pomaga. Czy znasz jednak kogoś, kto wygrał maraton tylko dlatego, że założył dobre buty sportowe, a wcześniej nie trenował? Fotograf i sprzęt to powinien być zgrany duet.

Osobiście pracuję w oparciu o pełnoklatkowy sprzęt marki Sony, ponieważ większa matryca to więcej wpadającego światła. Fotografia to przecież zapisane światło! Matryca, którą zarejestruję te najważniejsze chwile Waszego życia, to prostokąt ok. 30 razy większy niż matryca w Twoim telefonie komórkowym. Dzięki temu jakość zdjęcia i możliwe do uzyskania efekty są nieporównywalne z powszechną fotografią „mobilną” lub uzyskaną tanimi aparatami.

Sprzęt pełnoklatowy w fotografii ślubnej - porównanie matrycy pełnoklatkowej z sensorem fotograficznym 1-2/3 cala.

Możesz natomiast mieć pewność, że dobry fotograf zrobi Ci lepszy reportaż telefonem, niż słaby – ogromnym i drogim aparatem. Dlatego odpowiedź na pytanie: „Jaki aparat powinien mieć fotograf na ślub” brzmi: Taki, z jakim najlepiej mu się pracuje.

Pomogłam Ci wybrać fotografa na ślub?

Daj znać, czy moje wskazówki pomogły Ci w przygotowaniu się do procesu wyboru fotografa ślubnego. Jeśli czujesz się teraz lepiej przygotowana lub przygotowany do tego procesu – to znakomicie! A może jest coś jeszcze, co chcesz wiedzieć o fotografii ślubnej? Daj znać!

W przygotowanie tego wpisu włożyłam dużo wysiłku – jeśli uważasz, że jest wartościowy, jeśli czujesz, że coś Ci ułatwił lub pozwolił lepiej zrozumieć – proszę, podziel się nim w Twoich sieciach społecznościowych.

Jeśli chcesz porozmawiać o Twojej uroczystości – zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na Twoje pytania. Jeśli planujesz dla siebie taką uroczystość – życzę Ci wspaniałego ślubu i wszystkiego dobrego na nowej drodze życia!