Ile kosztuje sesja świąteczna w 2022?

Ile kosztuje nastrojowa sesja świąteczna? To pytanie pojawia się zarówno w grupach dyskusyjnych, jak i zadajecie mi je w wiadomościach prywatnych. Naturalna odpowiedź odpowiedź to… to zależy!

Zależy od tego, jakiego zakresu usługi oczekujesz, jaką wybierasz lokalizację i jak bardzo zależy Ci na jakości otrzymanych zdjęć. W tym artykule wyjaśniam, co rzutuje na koszt świątecznej sesji fotograficznej.

Ile kosztuje sesja świąteczna – od czego to zależy?

Organizując chrzest, komunię, czy inną, podobną imprezę, zazwyczaj mamy do dyspozycji dość ograniczony budżet. Kiedy mówimy o sesji świątecznej – budżet jest jeszcze bardziej ograniczony. Najczęściej mamy na myśli trzy możliwe sytuacje zdjęciowe:

  1. Plenerową sesję świąteczną
  2. Sesję świąteczną studyjną
  3. Sesję świąteczną domową

Sesja świąteczna w plenerze

Tu nakład pracy fotografa jest podobny, jak w wypadku innych sesji plenerowych. Plusem tego rodzaju sesji jest to, że można wybrać niemal dowolne otocznie, a podstawowym minusem – zależność od warunków atmosferycznych. Kiedy jest śnieg – możemy go wykorzystać uwieczniając radosną, rodzinną wojnę na śnieżki lub wykonując ciekawe ujęcia z rozdmuchiwanym lub podrzucanym śniegiem.

Cena sesji tego rodzaju zaczyna się od ok 400-500 zł.

Sesja świąteczna w domu

Tego typu sesja świąteczna może być wykonana przy minimalnym zaangażowaniu z Twojej strony i polecam ją przede wszystkim tym, którzy wolą zminimalizować czasowe zaangażowanie. W tym modelu współpracy przyjeżdżam do Was i fotografujemy Ciebie i Twoją Rodzinę w „naturalnym otoczeniu” Waszego domu lub mieszkania. Ten typ świątecznej sesji jest chętnie wybierany przez osoby z noworodkami.

Dla zapewnienia najlepszych możliwych efektów dobrze zapewnić świąteczny wystrój domu i dekoracje, mieć już ubraną choinkę itp.

Cena takiej sesji świątecznej startuje od ok. 400-500 zł.

Sesja świąteczna studyjna

W tym modelu sesja świąteczna z jednej strony staje się droższa, ponieważ musimy uwzględnić w cenie wynajęcie studia (ma już ono gotowe, eleganckie dekoracje świąteczne). Z drugiej strony – istotnym czynnikiem redukującym cenę staje się to, że zdjęcia robimy w powtarzalnych, kontrolowanych warunkach oświetleiowych, co pozwala mi zaoszczędzić na czasie obróbki fotografii.

To właśnie dlatego pakiety sesji świątecznych startują już od 250-350 zł. Jest to zatem, w praktyce, najbardziej przystępna cenowo forma pro światecznych.

Ile kosztuje sesja świąteczna – skąd się bierze cena?

Każdy oczywiście inaczej podchodzi do wyceny. Trudno mi wypowiadać się za wszystkich fotografów, więc pozwól, że napiszę Ci pokrótce, z czego wynika mój cennik:

  1. Przy sobie mam profesjonalne aparaty i obiektywy, dzięki którym mogę fotografować w także trudnym oświetleniu.
  2. Muszę mieć jeszcze zapasowy aparat, bo przecież nie chcesz stracić ważnego momentu tylko dlatego, że pechowo coś się zepsuło w aparacie, prawda?
  3. W każdym z aparatów mam 2 karty pamięci. Twoje zdjęcia są zapisane jednocześnie na obu. To specjalne, pancerne karty. Wytrzymują przejazd ciężarówki. Wypranie w pralce. Zrzucenie z wysokości kilku metrów na twardą powierzchnię. Wszystko to, co zniszczyłoby dowolny telefon komórkowy – one wytrzymują bezbłędnie. Są wprawdzie czterokrotnie droższe od „cywilnych” modeli kart pamięci, ale odkąd zaczęłam ich używać ponad 3 lata temu – żadna z tych kart nie utraciła ani jednego zdjęcia.
  4. Zaraz po przyjściu z sesji – Twoje zdjęcia lądują na specjalistycznej macierzy dyskowej, aby mieć pewność, że pozostają odporne na awarie dysku w komputerze.
  5. Pracuję jeszcze wiele godzin po samej sesji. Dotyczy to selekcji, obróbki zdjęć, zamawiania opakowań, odbitek, czasem projektowanie albumów. Przygotowanie galerii internetowej, pakowanie i wysyłka zdjęć.
  6. Każde zdjęcie obrabiam na skalibrowanym graficznym monitorze aby oddać Ci prace o sprawdzonej kolorystyce. Monitor jest regularnie rekalibrowany i kontrolowany specjalnymi czujnikami, zapewniającymi stałe odwzorowanie barw.
  7. Opłacam abonament za profesjonalny program do obróbki graficznej zdjęć oraz abonament za program do tworzenia galerii internetowej, przy pomocy której oglądasz, wybierasz zdjęcia i je pobierasz.
Ile kosztuje sesja świąteczna - to zależy także od tego, jak chroni Twoje zdjęcia.
Wielokrotne kopie zapasowe Twoich zdjęć świątecznych wpływają na cenę usługi. W moim wypadku jest to zapis na dwóch profesjonalnych kartach pamięci jednocześnie, następnie na macierzy dysklowej w komputerze, a wreszcie na wyspecjalizowanej macierzy zewnętrznej.

To tylko część elementów, które rzutują na to, ile kosztuje sesja świąteczna. Śmiało dolicz do tego jeszcze koszt edukacji i doświadczenia, a także normalne koszty prowadzenia legalnej działalności gospodarczej – podatki i ZUS, dojazdy na plan zdjęciowy, wynajęcie studia, ewentualne dekoracje itp.

Ile kosztuje sesja świąteczna – częste pytania

Czy da się sesję świąteczną zmieścić poniżej 500 zł?

Cena usługi każdorazowo zależy od uzgodnionego zakresu. W mojej ofercie znajdziesz pakiety w niższej cenie, mini sesje studyjne są dostępne znacznie poniżej tej kwoty. Doskonale rozumiem, że każdy z nas dysponuje ograniczonym budżetem, stąd mam w ofercie kilka zróżnicowanych pakietów.

Sesja świąteczna w studio – jest tańsza czy droższa niż domowa?

Przy sprawnej organizacji zleceń może być tańsza. Wynika to z tego, że fotograf dojeżdża do studia raz i pod rząd organizuje kilka sesji, a stałe warunki oświetleniowe znacznie ułatwiają późniejszą obróbkę. Wiele zależy od samego studia i kosztu jego wynajęcia. W niektórych lokalizacjach może się zdarzyć, że cena wynajmu przekroczy te korzyści. W moim wypadku terminy sesji rezerwuję ze znacznym wyprzedzeniem, co pozwala mi oferować Ci bardzo atrakcyjne ceny sesji.